Rodzaje zabudów aut dostawczych

Firmy zajmujące się usługami, czy przewozem towarów potrzebują, by samochody dostawcze były dostosowane do specyfiki ich działalności. Inaczej będzie skonstruowana zabudowa pojazdu dla firmy kurierskiej, odmiennie dla restauracji, czy hurtowni budowlanej. Jedno jest pewne, ze niezależnie od rodzaju zabudowy, każda z nich musi zabezpieczyć ładunek, a czasami też pasażerów (jak to ma miejsce w przypadku popularnych brygadówek).

Oczywiście do danego rodzaju zabudowy należy dostosować model. Nie mówimy tu o marce konkretnej, lecz o doborze takiego, którego moc silnika będzie odpowiednia, przełożenia skrzyni biegów, czy po prostu będzie on ekonomiczny w miejskiej jeździe na krótkie dystanse. Częstym wyborem są samochody dostawcze używane, głównie z racji tego, że po zmianie zabudowy nie narażamy się na utratę gwarancji.

Jakie są popularne rodzaje zabudowy aut dostawczych?

Z tych najczęściej wykorzystywanych będą to pojazdy na niewielkie odległości, mowa tu o skrzyniowych zabudowach, czy kontenerach. Plandeki, to raczej domena firm oferujących przewozy międzynarodowe. Oczywiście dominującymi zabudowami jakie ogłoszenia motoryzacyjne pokazują są typowe dostawcze busy z zabudową zamkniętą.

Kontener jako zabudowa auta dostawczego

Zabudowa kontenerowa to często izoterma lub chłodnia. Oczywiście istnieją typowe kontenery bez przeznaczenia pod towary wymagające stałej temperatury. Rozróżniamy zabudowy z różnego rodzaju dachem tj. typowo lekkim z tworzywa sztucznego, czy wzmacnianym aluminiowym. Rodzajów i sposobów zabudowy kontenera jest mnóstwo, dość powiedzieć, że na specjalne zamówienie są też takie, które mają składany dach ułatwiający załadunek. Kontenerowe zabudowy często są powiązane z kabiną posiadającą sypialnie.

W kategorii zabudowy kontenerowej możemy wyróżnić izotermę, chłodnie, zabudowę z kompozytu czy z aluminium. Zdecydowanie najpopularniej wykorzystywana jest ona w firmach oferujących artykuły spożywcze. W wielu wypadkach wyposażone są one w dodatkowe uchwyty wewnątrz, a windę na zewnątrz, lub przynajmniej schodki.

peugeot

Plandeka jako ochrona towaru na skrzyni auta dostawczego

To typowa zabudowa skrzyniowa, z burtami jednak dająca zabezpieczenie przewożonych towarów lekką zabudową opartą o stelaż i materiał osłaniający całość. Skrzynie z plandeką są obecne także w wersji super lekkiej tj. całość nie posiada burt. Daje to zdecydowanie większą ładowność. Oczywiście każdy rodzaj zabudowy z plandeką można wyposażyć i zabudować w windę samozaładowczą. Samochody z tego typu zabudową są bardzo popularne, sprawdzają się w transporcie międzynarodowym.

Skrzynie otwarte jako zabudowa samochodu dostawczego

To popularna na krótkich dystansach forma przewozu głównie materiałów sypkich. Ułatwieniem jest montowanie siłowników umożliwiających szybki rozładunek na jedną z wybranych stron. Piasek, żwir na budowę, czy gruz lub ziemia oraz węgiel to najbardziej popularne towary transportowane tym rodzajem zabudowy.

5/5 - (1 vote)