Rodzaje nadwozia L2, L3

Oznaczenia te wskazują na długość nadwozia i samochody dostawcze zależnie od tego parametru mają przyjęte oznaczenia, których skrótem jest pierwsza litera z angielskiego słowa Long.

Przykładowo Ford Transit Connect ma do wyboru dwie długości nadwozia L1 i L2 oraz trzy wersje nadwozia: Van, Kombi N1 i Van z podwójną kabiną. Brak tu długości L3.

Renault i jego największe samochody Master mają rozstaw 4332 mm, a długość L3 ma koła w narożnikach nadwozia, przez co tylny zwis jest bardzo krótki. L3 pozwala na przewiezienie 5 europalet, na które trzeba 360 cm i to w przypadku, gdy dwie z nich umieścimy wzdłuż osi samochodu (załadowane przez boczne drzwi). Pozostałe od tyłu. Producent podaje rzetelnie, że przednionapędowe furgony L3 mieszczą cztery europalety, natomiast stosujący je we flocie firmy oferują klientom pięć miejsc paletowych dobierając odpowiednio wysokość.

W przypadku Forda Transita podwozie z pojedynczą kabiną może mieć L2-L5, platforma L2-L4, a podwozie z podwójną kabiną L2-L5, przy czym we wszystkich przypadkach niektóre długości mogą być niedostępne w Polsce. Van Forda ma rozstawy L2-L4 (średni, długi i wydłużone nadwozie), tak jak ten z podwójną kabiną.

Sprzedaż samochodów oczywiście zależna jest od potrzeb danej firmy. Tak też dobierają floty swoich pojazdów. Spedycja międzynarodowa chętnie korzysta z rozstawów L3 i L4, podczas gdy lokalny przewoźnik zadowoli się nawet wersją L2.

Na najdłuższej wersji budowane są vany zdolne przewieźć nie tylko 5 europalet, ale też busy komfortowo przystosowane do przewozu nawet 20 osób (Mercedes-Benz Sprinter Classic).

Na opcji L3 (choć częściej na L4) budowane są kampery. Niezależnie, czy przez firmy do tego przystosowane, czy na własną rękę. Mogą one pomieścić duże łóżko, sporą kuchnie, prysznic, a dzięki sporej wysokości w podłodze montowane są sporej pojemności baterie.

5/5 - (1 vote)